Zdieľaj na Facebooku O nás Kontakt Mapa stránky Pomoc Úvodná stránka

Centrum samostatného života, n.o.

Independent living center

Poradenské a informačné centrum        
pre ľudí s ťažkým telesným

 

postihnutím.       e-mail: csz@csz.sk

 

Navigácia

Aktuálne správy

                                                                                                                              

                    

Vláda SR schválila návrh zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia

Zverejnené: 2008-09-11 | Správa bola zobrazená: 7180 krát | 9

Vláda  SR dňa 20.8.2008 schválila návrh zákona  o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vydala toto uznesenie:

UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
č. 536 z 20. augusta 2008
                                                 
k návrhu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene  a doplnení niektorých zákonov
 
Číslo materiálu: 18684/2008

Predkladateľ: ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny

Vláda
A.  schvaľuje
A.1.  návrh zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov s pripomienkou prijatou na rokovaní vlády;

B.  poveruje predsedu vlády
B.1. predložiť vládny návrh zákona predsedovi Národnej rady SR na ďalšie ústavné prerokovanie,
ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny
B.2. uviesť vládny návrh zákona v Národnej rade SR.
Vykonajú:      predseda vlády, ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny
Na vedomie: predseda Národnej rady SR

Ministerka Viera Tomanová odignorovala názory, návrhy a pripomienky mnohých organizácií. Návrh zákona neprináša nič prevratného a lepšieho pre ľudí  s ťažkým zdravotným postihnutím. V zákernej tichosti návrh bez ďalšej možnosti  pripomienkovania MVO predložila vláde.

Sociálna vláda sa chová voči skutočným  potrebám a problémom  ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím asociálne.  Vláda ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím považuje za príťaž tejto spoločnosti a chce nás, ťažko zdravotne postihnutých,  zrejme z iniciatívy ministerky všetkých odložiť do jej obľúbených ústavov.

Návrh zákona  s prílohami nájdete na: http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf/0/EE02A36244F586EAC12574B0004864F6/$FILE/Zdroj.html

Návrh zákona je už v parlamente v prvom čítaní a poslanci v jednotlivých výboroch ho prerokúvajú. V októbri má byť druhé čítanie a následne bude nasledovať  schválenie zákona.

 

Príspevok vložil: Eva

Zverejnené: 2008-10-09 18:25:03

....no, ako tu citam, tak nie ze by nam polepsili ako to vzdy vsetci slubuju, ale budeme mat menej nez mame teraz ... fakt vdaka!!!
Príspevok vložil: Ivan Björn

Zverejnené: 2008-10-05 16:38:53

Pre spestrenie informácií odporúčam nasledovné odkazy: http://www.csz.sk/?str=detail&sprava=166&koniec_vyberu=168 A domov pre dôchodcov: http://www.csz.sk/?str=detailSvedsko&sprava=3&koniec_vyberu=6
Príspevok vložil: jana

Zverejnené: 2008-10-04 23:22:44

Dobrý deň,vážení kompetentní poslanci.Prečítala som si pár komentárov,ktoré boli uvedené k danej problematike.ako vidím nie som sama koho trápia problémy s opatrovaním postihnutých ľudí.Ked moja mamka pred tromi rokmi ostala po mozgovej príhode na inv.vozíčku s potrebou celodennej opatery,okamžite som dala v práci výpoved,aby som mamku zobrala čím skôr z nemocnice.Nie preto,žeby sa tam dostatočne o ňu nestarali,/zamestnanci robia čo možu,samozrejme do výšky svojich platov/ale preto,že doma je doma a samozrejme že blízkosť človeka ktorému na ňom záleží,niekedy urobí zázraky.No a teraz to čo trápi skoro každého,peniaze.Bývam v 2izb.byte za ktorý zaplatím mes.6tis.sk,Máme matkin dôchodok a môj opatr.príspevok,žijeme ako vieme,len je to smutné,že ozaj to vyzerá tak ako keby ma mala chovať matka z jej dôchodku,bohužiaľ ja tie peniaze potrebujem ,ale niekedy sa cítim ako príživníčka,hlavne ked ju prídu pozrieť vnúčatá a pravnúčatá,nemá im začo kúpiť ani čokoládu.Stále sa presadzuje,aby starí ľudia boli umiestnení v ústavoch,hospicoch a v domovoch.Viete si to predstaviť,že po celoživotnej drine vás niekto odloží niekde nabok,kde tiež treba celý dôchodok zaplatiť a myslím si že tých pracovníkov tam toľko nie je ,aby sa mohli každému ind.venovať.Premýšľaľa som nad tým,že naše ženy utekajú do zahraničia opatrovať starkých,kvoli peniazom,a naši starkí si takéto služby nezaslúžia?Prečo štát na tom šporuje a prečo nemôže brať opatrovateľky ako zamestankyne,ktoré pre našu spoločnosť urobia omnoho viac ako hocikto iný.Ja by som osobne sa chcela tejto práci venovať,ale bohužiaľ ľudia nato nemajú,pre nich by boli náklady už tie dosť,ktoré by museli opatrovateľke poskytnúť,bývanie,strava.Dalo by sa to robiť aj na živnosť,ale samozrejme keby štát prispel na jedného opatrovaného uňho v domácnosti aspoň sumou ako asistentom tých 70sk/hod.Takto by boli vyplatené dve opatrovateľky,ktoré by mali 24hod.službu,Bola by to drina,dať takúto službu do obehu,naši ľudia nemajú radi prítomnosť cudzieho,ale časom by si zvykli a možno by si vláda urobila očko u svojich voličov,že len na Slovensku sa nič nedá a že nato nie sú peniaze.Raz to určite príde,ked nie terz ,tak neskoršie.lebo tie hospice si poniektorí podnikatelia/česť výnimkám/berú ako dobrý biznis,lebo vedia,že budú mať všetko hradené štátom/poisťovňou a ešte si zoberú aj od ľudí.Skúste mi napísať svoj názor,lebo mna to vážne zaujíma a dalo by sa o tom písať veľmi veľa,dakujem
Príspevok vložil: Ivan Björn

Zverejnené: 2008-09-18 23:43:13

No tak GRATULUJEM. Slovensko dostalo konečne nový zákon pre ľudí so zdravotným postihnutím. Pani Tomanová týmto zákonom ukazuje svoju vysokú sociálnu kompetenciu a hlboké sociálne cítenie ktoré je naozaj úctihodné. Je to naozaj človek na správnom mieste. Nič iné si tu nechcem dovoliť ani napísať, lebo potom dostávam maily či reakcie že znehodnocujem a šlapem po Slovensku. Ak som ten nový zákon dobre pochopil tak tí ktorí sú ťažko postihnutí si môžu vybrať za asistenta kohokoľvek aj člena rodiny a dostanú asistenciu podľa potreby a rozsiahlosti svojich záujmov, bez toho aby sa pozeralo na ich príjmy. Ministerka Tomanová dobre chápe princípy osobnej asistencie, lebo vie že pre postihnutého občana to nieje luxus, ale nevyhnutá životná potreba, aby sa tak postihnutý občan mohol uplatniť ako hocikto iný a aby si mohol svoj plat užívať tak ako nepostihnutý občan. Ďalším prekvapením v tom novom zákone je že pani ministerka pochopila že vozík je nevyhnutá pomôcka ktorá je na mieru a ako nevyhnutná pomôcka pre aktívny život postihnutého je samozrejme zadarmo! Takisto som milo prekvapený i z toho že na základe nediskriminácie postihnutích občanov je nariadené dopravným službám mať špeciálne upravené taxíky aby sa takýmto spôsobom i tí ťažko postihnutí dostali za cenu lístku hromadnej dopravy tam kam potrebujú. Veď voľný pohyb občanov leží na srdci celej Európe a postihnutí sú tiež občania čo pani ministerka správne pochopila. Tí ktorí si chcú prepravu zaobstarať vlastným autom dostanú okrem podpori na auto samotnú úpravu auta úplne zdarma. Tí ktorí opatrujú niekoho doma majú dobrý opatrovateľský príspevok a odľahčovacie služby či odbornú radu či pomoc. Už s napätím čakám kedy sa pani ministerka Tomanová stane ministerkou sociálnych otázok v Európskom parlamente. Tak kompetentných ľudí naozaj potrebujeme v Európe a pani ministerka tu jasne ukazuje v akom popredí sa Slovensko nachádza v sociálnych otázkach a v sociálnom cítení. Ešte raz GRATULUJEM!
Príspevok vložil: Hela 2

Zverejnené: 2008-09-14 16:28:40

Tiez som sklamana ministerkou Tomanovou, nezmenilo sa absolutne nic v prospech opatrovatelov.Skoda, ze sa k tymto prispevkom nikto kompetentny nevyjadri. Ja by som chcela dat len jednu otazku. Nemam iny prijem, len 4500,- Sk opatrovatelsky prispevok. Nemam narok na zivotne minimum, ktore je 5390,- Sk? Zivotna uroven sa zvysuje, minimalna mzda sa zvysuje, dochodky sa zvysuju, len opatrovatelske prispevky sa znizuju. My sme ini ludia? Preco nemame narok na take iste zivotne podmienky. Podla vasho zakona ma ma chovat moj otec ZTP, ktoreho opatrujem, alebo sa aspon podelit o polovicu jeho zvyseneho dochodku. Ale sme dopadli, hlavne, ze si poslanci odsuhlasili zvysenie platov. Nech sa im dari v zivote.
Príspevok vložil: Hela 2

Zverejnené: 2008-09-14 16:26:30

Tiez som sklamana ministerkou Tomanovou, nezmenilo sa absolutne nic v prospech opatrovatelov.Skoda, ze sa k tymto prispevkom nikto kompetentny nevyjadri. Ja by som chcela dat len jednu otazku. Nemam iny prijem, len 4500,- Sk opatrovatelsky prispevok. Nemam narok na zivotne minimum, ktore je 5390,- Sk? Zivotna uroven sa zvysuje, minimalna mzda sa zvysuje, dochodky sa zvysuju, len opatrovatelske prispevky sa znizuju. My sme ini ludia? Preco nemame narok na take iste zivotne podmienky. Podla vasho zakona ma ma chovat moj otec ZTP, ktoreho opatrujem, alebo sa aspon podelit o polovicu jeho zvyseneho dochodku. Ale sme dopadli, hlavne, ze si poslanci odsuhlasili zvysenie platov. Nech sa im dari v zivote.
Príspevok vložil: hela

Zverejnené: 2008-09-13 13:36:03

Mam syna so ZTPS, ten invalidny dochodok je nieco ubohe,z toho teda sa neda vyzit,pomaham ako viem,chce zit aspon na slusnej urovni,co je nomalne,ale financne zabezpecenie je pod uroven,co mam povedat?,hanbim sa za nasich ministrov,ktory sa staraju o seba,iba,ak su pri koryte,ale hlasovat to ano,vtedy im aj zobrak dobry.
Príspevok vložil: Erika

Zverejnené: 2008-09-12 09:31:25

Moji rodičia prevzali starostlivosť o moju postihnutú 17 ročnú dcérku, aby som ja mohla ísť do práce, ktorú som si už v detskom veku vysnívala. Tiež som nerátala s tým, ako každá iná, že budem mať postihnuté dieťa. Dcérka potrebuje celodennú, osobitnú starostlivosť. Je úplne imobilná, plienkovaná, kŕmená. Dokaže len pasívne sedieť vo svojom invalidnom kočíku. Bola som s ňou doma 10 rokov. Ten čas - to boli nemocnice, kúpele, rehabilitácie /veď to poznáte/. S rodičmi bývame spolu. Umožnili mi žiť "normálny" život. Po práci /8 hodín/ som s mojou dcérkou zase ja. Príspevok za opatrovanie poberá môj otec, lebo mama má invalidný dôchodok. Súčasná výška príspevku le 762.-Sk. Zdá sa mi, že štát všetkých dôchodcov, ktorí túto nezaplatiteľnú činnosť vykonávajú - TRESTÁ. Môj názor je ten, že opatrovanie ZŤP občana by sa malo posudzovať individuálne. Paušalizovať človeka a potrebu jeho opatrovania sa predsa nedá. Každý potrebuje niečo iné. Jeden vie sám jesť, iný prejde na WC, tretieho treba sondovať, pomáhať pri vyprázdňovaní, ďaľšieho prenášať, zdvíhať, kúpať. Všetko si vyžaduje inú fyzickú či psychickú silu. Ja som svojim rodičom veľmi vďačná, že mi umožnili vrátiť sa do zamestnania, ktoré som vyštudovala. Vyrovnala som sa so svojim osudom, len ma trápi, že vysokopostavený a vzdelaný páni, ktorí pripravujú takéto nepremyslené zákony nemusia prežívať môj život. Asi by aj tie zákony vyzerali trochu inak, keby aspon raz navštívili rodinu s postihnutým človekom!!! Opatrovateľský príspevok nie je príspevok na obohatenie sa. Je za tým "ťažká práca" a iný život, ako si človek vysníval.
Príspevok vložil: gabika

Zverejnené: 2008-09-11 23:33:14

Od ministerky Tomanovej som nic dobre necakala, napriek tomu som sklamana, dufala som, ze aspon zopar pripomienok zoberie do uvahy, aby presvedcila ludi, ze nie je az taka... Co sa zmenilo? Ze potrebujeme kalkulacky, aby sme si vypocitali, ze nam nepridali ani korunu. Ked vynasobime predpisanym percentom zivotne minimum, zistime, ze opatrovatelsky, kompenzacie na benzin, na osatenie su presne tie iste, ako boli. Jedina vyhoda je, ze pri zvysovani zivotneho minima, sa nam o nejaku korunku zvysia. Ale tu najvacsiu nespravodlivost tam nechali, prispevok za opatrovanie sa znizuje pri zvyseni invalidneho dochodku opatrovanej osoby. Ini ludia dostanu za svoju pracu tolko, kolko si zasluzia. My opatrovatelia stale menej a menej.

Partneri

Pocitadlo a statistiky zadarmo
Google
Stránku www.csz.sk prevádzkuje Centrum samostatného života, n.o., Tehelná 26, 831 03 Bratislava 3, poliklinika, 1. poschodie,
Tel.: +421 2 444 51 923, E-mail: csz@csz.sk.

Ste náš 8432831 návštevník.
Created by © 2007 Polygrafia Gutenberg. All rights reserved.

Aktualizované